wait please
شکیبا باشید
صفحه اصلی آرشیو اخبار و مقالات طراحی سایت طراحی سایت و طراحی پورتال داتک (پرتال)

طراحی سایت و طراحی پورتال داتک (پرتال)

طراحی سایت و طراحی پورتال داتک (پرتال)

تیم فنی و مدیریت پروژه شرکت طراحی پورتال داتک همواره معتقد است آگاهی داشتن کارفرمایان از مراحل طراحی پرتال می‌تواند نقش بسزایی در کارایی و سرعت مراحل طراحی و راه اندازی یک پورتال داشته باشد، همچنین می‌تواند در ایجاد رابطه ای بهتر بین کارفرما و تیم اجرایی، که نتیجه آن ایجاد راهکاری مناسب تر خواهد بود، موثر باشد. در این بخش سعی می‌شود مراحل کلی طراحی پرتال صرف نظر از نوع آن به اختصار توضیح داده شود.

با مراحل ایجاد یک پرتال در شرکت طراحی پرتال داتک آشنا شوید:

 1. انتخاب هدف و طراحی سیستم

  طراحی گرافیکی، متن صفحات و فرم ها و ... می بایست تماما در راستای سیاست های تجارت شما باشند. برای رسیدن به این هدف اولین قدم در راه ایجاد سایت اینترنتی طراحی سیستم می باشد. در این مرحله شما در ارتباط مستقیم با مدیر پروژه ایجاد سایتتان اهداف و سیاست های خود را به او منتقل می کنید. این فرایند یکی از حساس ترین و پرکارترین بخش های ایجاد یک سایت اینترنتی است که موفقیت مراحل بعدی به انجام صحیح و کامل این مرحله بستگی دارد. مدیر و یا تیم مدیریت پروژه پس از بررسی نیازهای تجارت متبوعتان، بخش های سایت و صفحات گوناگون، امکانات، طراحی گرافیکی و کلیه ویژگی های آنها را تعیین کرده و به تیم تکنیکی اجرائی تحویل می دهد.
  همکاری کارفرمای پروژه در بسیاری از موارد تا پایان آخرین مراحل پروژه با مدیر و یا تیم مدیریت پروژه الزامی می باشد. یکی از کارهائی که معمولا در این مرحله آغاز می شود و تا مراحل پایانی پروژه ادامه می یابد جمع آوری اطلاعات و محتویات صفحات سایت می باشد. این کار نیز با همکاری نزدیک شما و مشاوران نمابازار انجام می شود.
 2. انتخاب نام مناسب

  انتخاب نام مناسب برای سایت اینترنتی که به آن Domain Name نیز گفته می شود یکی از مهمترین مراحل اولیه ایجاد یک سایت اینترنتی می باشد. نام سایت اینترنتی شما در حقیقت چیزی است که مشتریانتان را به هویت شما آگاه می سازد و تنها راه یافتن تجارتتان در دنیای الکترونیکی است و از آنجائیکه پس از ثبت نام سایت اینترنتی دیگر کسی نمی تواند نام مشابه سایت شما را داشته باشد. لذا می توان گفت نام سایت اینترنتی انتخابی به نوعی علامت و نشان تجارتتان در دنیای الکترونیکی می شود و همچنین بخشی از پست الکترونیکی (e-mail) شما خواهد بود.
  آنچه می بایست در انتخاب نام سایت اینترنتی بدانید:
  - نامی را انتخاب کنید که براحتی در ذهن بماند.
  - نام انتخابی شما می بایست نوع تجارت شما را شرح دهد. سعی کنید نام انتخابی شما بدون پیچیدگی و براحتی توصیفی از نوع تجارتتان باشد. به عنوان مثال Persianflora.com یک فروشگاه گل ایرانی را تداعی می کند. اگر سایت اینترنتیتان در رابطه با تجارت موجود شما است سعی کنید نام سایت اینترنتی انتخابی متناسب با نام تجارتتان باشد.
  - سعی کنید نام انتخابی کوتاه و ساده باشد. بهترین نام سایت اینترنتی نامی است که مشتریان آن سایت فقط با یک بار دیدن و یا شنیدن به خاطر بسپارند و بتوانند به درستی آن را در مرورگر (browser) خود بنویسند.
  - در بسیاری موارد ثبت نام های مشابه نام انتخابی می تواند این اطمینان را ایجاد کند که مشتریانی را که بخشی از نام سایت را از یاد برده اند ، از دست نمی دهید.
 3. طراحی گرافیکی و ظاهر سایت

  اگر مرحله اول ایجاد سایت اینترنتی (تعیین اهداف و طراحی سیستم) به درستی انجام گیرد، تیم گرافیکی نمابازار با داشتن سابقه طولانی در طراحی، بهترین طرح گرافیکی صفحات ظاهری را متناسب با اهداف مخاطبان تجارتتان ارائه خواهد داد. ولیکن با توجه به اینکه نظر کارفرمای سایت در تأیید طرح نهایی گرافیکی برای صفحات ظاهری الزامی می باشد نکات کلی زیر در مورد طرح گرافیکی مناسب سایت اینترنتی و نمای ظاهری سایت به اختصار می آید:
  - استفاده از تکنولوژی های پیشرفته و بروز که کمک بسزائی در کارائی بیشتر سایت شما و جذب مخاطبان سایت می کند.
  - با توجه به اینکه سایت اینترنتی شما در حقیقت نمای ظاهری تجارتتان در دنیای الکترونیکی است، نمایش نام شرکت، آرم شرکت، علامت و نشان و یا شعارهائی که به نوعی نشان تجارتتان می باشد در سایت الزامی می باشد.
  - صفحات سایت باید به گونه ای طراحی شوند که کاربران برای مرور در بین صفحات گوناگون سایت دچار مشکل نشوند و براحتی بتوانند اطلاعات مورد نیاز را از سایتتان بدست آورند. تعداد 4 تا 6 کلیک برای رسیدن به یک هدف معین پس از وارد شدن در سایت تعدادی مناسب برای یک سایت می باشد. لینک های مهم می بایست به نوعی در تمامی صفحات تکرار شود. تکرار لینک ها در پائین صفحات بلند نیز می تواند مفید باشد.
  - طراحی سایت می بایست در عین زیبایی ساده باشد. استفاده از عکس ها و تصاویر متحرک زیاد و رنگ های متفاوت می تواند کار شما را غیر حرفه ای نشان دهد. از رنگهائی در طراحی سایت اینترنتی می بایست استفاده کرد که تجارت مورد نظر در دیگر ارتباطات خود استفاده می کند. مثلا رنگ آرم یا سربرگ های شرکت. در انتخاب عکس ها و رنگ های سایت می بایست دقت فراوان شود. انتخاب رنگ مناسب برای نوشته ها و زمینه ها نیز مهم است. خواندن نوشته های به رنگ تیره بر روی زمینه روشن مناسب است ولیکن خواندن یک نوشته نارنجی بر روی زمینه صورتی چشم را خسته می کند!
  - حجم صفحات و نمای ظاهری سایت می بایست تا حد امکان کم باشد. از آنجائیکه صفحات سایت اینترنتیتان از طریق اینترنت برای مشتریان قابل دستیابی است و با توجه به اینکه بسیاری از کاربران بویژه در ایران هنوز از اتصال های کم سرعت برای اتصال به اینترنت استفاده می کنند، حجم زیاد صفحات سایت می تواند دستیابی به سایت را خسته کننده و در برخی موارد غیر ممکن سازد. به طور کلی محدودیت سرعت خطوط اینترنتی یکی از مسائل مهم است که می بایست در طراحی سیستم و طراحی گرافیکی سایت ها در نظر داشت.
 4. ایجاد صفحات ظاهری سایت

  پس از طراحی گرافیکی سایت صفحات سایت باید با فرمتی ایجاد شوند که در مرورگرهای استاندارد شده قابل مشاهده باشند. توجه به کارائی صفحات در کلیه مرورگرهای استاندارد و استفاده از تمامی قابلیت HTML در ایجاد این صفحات می تواند در ایجاد ظاهری حرفه ای برای سایت بسیار مؤثر باشد. استفاده از DHTML و زبان های اسکریپتی که باعث ایجاد نوعی پویائی در صفحات می شوند نیز بسیار اهمیت دارد.
  استاتیک یا دینامیک (ایستا یا پویا):
  شاید با اصطلاح صفحات پویا و ایستا آشنا باشید. امروزه سایت های اینترنتی فقط صفحات ساده متنی یا تصویری نیستند. بسیاری از سایت های اینترنتی دارای بخش هائی هستند که اطلاعات را از کاربران دریافت کرده و در پایگاههای داده ذخیره می کنند و یا مناسب با هر بازدیدکننده سایت اطلاعات خاصی را نمایش می دهند.
  صفحات ساده HTML برای ایجاد چنین امکاناتی کافی نیستند. برای ایجاد چنین امکاناتی می بایست از CGI و یا زبان های برنامه نویسی اسکریپتی سمت سرویس دهنده (Server Side Scripts) استفاده شود. به صفحاتی که در ساخت آنها از تکنولوژی های CGI و یا (Server Side Script) استفاده می شود به دلیل اینکه دارای محتوایی پویا هستند صفحات دینامیک و یا پویا می گویند و در عوض به صفحاتی که در ساخت آنها فقط از HTML استفاده شده است صفحات ایستا یا استاتیک گفته می شود. در برخی موارد مثلا نمایش کاتالوگ های اجناس امکان پیاده سازی صفحات در دو حالت استاتیک و دینامیک وجود دارد. در حالت استاتیک به مقدار محصولات می بایست صفحه HTML ایجاد شود. ولیکن در حالت دینامیک فقط با ایجاد یک صفحه دینامیک که در حقیقت یک برنامه CGI و یا (Server Side Script) است می تواند به عنوان تمامی آن صفحات استاتیک عمل کرده و در هر بار با استخراج اطلاعات اجناس که از یک پایگاه داده، صفحه ویژه هر محصول را ایجاد کند.
  در چنین حالاتی که در بسیاری از بخش های یک پروژه ممکن است وجود داشته باشد تعداد موارد تکرار چنین صفحاتی می تواند شاخصی برای تصمیم گیری در مورد استاتیک و یا دینامیک بودن صفحات باشد.
 5. کنترل کیفیت و تست

  پس از پایان مراحل مختلف ایجاد پروژه یک تیم مجزا می بایست به کنترل کیفیت و تست بخش های مختلف سایت بپردازد. این قدم از ضروری ترین و در برخی موارد وقت گیرترین بخش های انجام کار تکنیکی پروژه می باشد. انجام دقیق و کامل این بخش تأثیر بسزائی در موفقیت آتی سایت خواهد داشت. در کنترل کیفیت نه تنها می بایست سایت اینترنتی از نظر تکنیکی کنترل شود. بلکه محتوای صفحات نیز می بایست بررسی شود.
 6. آموزش و پشتیبانی

  شرکت طراحی وبسایت داتک تحویل پروژه را نقطه پایانی کار نمی‌داند. پس از پایان مراحل کار یک تیم متشکل از برنامه‌نویسان و مدیریت پروژه نحوه‌ی کار با سیستم را به شما آموزش خواهد داد. همچنین داتک متعهد است نسبت به رفع اشکال احتمالی وب سایت در اسرع وقت اقدامات لازم را بعمل آورد.

شما هچنین می‌توانید جهت راهنمایی‌های بیشتر و سفارش طراحی سایت با شماره تلفن‌های 88715359 • 88714830 تماس حاصل فرمائید.